Büyükelçinin Özgeçmişi

Graduated from the Faculty of Political Science, University of Ankara, Ambassador Yunus Demirer joined the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Turkey in 1989. He served at various posts at the central administration of the Ministry of Foreign Affairs and in several Turkish Missions. He was appointed Deputy Director-General for Iraqin 2009 before holding the position of Ambassador to Iraq from 2011 to 2013.

Ambassador Demirer has assumed his duties in the Kingdom of Saudi Arabia on November 15, 2013. He is married, with two children.


Sunday - Thursday

08:30 - 16:30

Consulate Section 08:30-14:00 Visa application 08:30-12:00 Passport collection :13:30-15.30
7/5/2016 Religious Holiday (Ramadan)
9/11/2016 Religious Holiday (Sacrifice/Al-Adha)
9/23/2016 National Day of Saudi Arabia
10/29/2016 Republic Day